Ubezopieczenie Allrisk czy ryzyka nazwane

Ubezpieczenie mieszkania lub domu można kupić w dwóch najczęstszych wariantach: ryzyka nazwane oraz allrisk.

Czym się różnią?
Dzisiaj w cyklu #SlownikUbezpieczen #FraczekDom na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie domu lub mieszkania

Ryzyka nazwane to tradycyjna konstrukcja ubezpieczenia polegająca, na tym, że OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) definiują przypadki w których nastąpi wypłata odszkodowania, a poza tym definiują wyłączenia, czyli sytuacje w których odszkodowanie nie będzie wypłacone.

Allirsk polega na tym, że ubezpieczone są wszelkie zdarzenia poza wyłączeniami.

Już same definicje wskazują, że ubezpieczenia allrisk są znacznie lepsze i pokryją więcej zdarzeń, niż ubezpieczenie na ryzykach nazwanych. Takie polisy też są droższe, średnio o 30% od polis tradycyjnych.

Przykładowo: uszkodzenie izolacji dachu przez kuny nigdy nie będzie pokryte przez polisę na ryzykach nazwanych, ponieważ takie zdarzenie, nie jest wymienione w zakresie. W przypadku polis allrisk, jeśli nie jest wyraźnie napisane, że uszkodzenie przez kuny jest wyłączone, wówczas szkoda zostanie pokryta z ubezpieczenia.

Samo nazwanie polisy "allrisk" nie znaczy, że to będzie super polisa. Wyłączenia potrafią być dość szerokie, dlatego mimo, że nie należy to do przyjemności, warto je przeczytać w OWU i dopytać agenta o wszystkie niepokojące, albo nie zrozumiałe zapisy.

Czy zatem zawsze polisa w systemie ryzyk nazwanych jest nie opłacalna? Nie koniecznie. W przypadku ubezpieczenia mieszkania, najczęstsze szkody które pojawiają się u naszych klientów są objęte w polisach na ryzykach nazwanych, dlatego to jest dobry wybór jeśli szukamy ochrony od podstawowych zdarzeń takich jak zalanie, pożar itp.

W przypadku ubezpieczenia domu, zdecydowanie ważniejsze jest to, aby wybrać polisę allrisk. Niestety nie każdego jest w stanie zaakceptować wysokość składki aby w pełni ubezpieczyć się w systemie allrisk. Najczęściej wynika to z dotychczasowych doświadczeń. Klient który płacił przez wiele lat za ubezpieczenie domu 200 zł rocznie, za bardzo okrojoną polisę na ryzykach nazwanych i ma teraz zapłacić 500 zł za polisę allrisk może mieć problem z akceptacją składki, mimo że na ubezpieczenia samochodów wydaje znacznie więcej. W takiej sytuacji staramy się dobrać polisę na ryzykach nazwanych o jak najszerszym zakresie w akceptowalnej składce.

Udostępniając dzielisz się wiedzą<< powrót do bloga